Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Öğrenim Ücretlerinde Düzenlemeye Gidildi

Yabancı öğrenciye harç iadesi müjdesi. 2011-2012 Eğitim-Öğretim döneminde yabancı öğrenciler için belirlenen öğrenim ücretleri cari hizmet maliyetlerini hiçbir şekilde geçmeyecek

Yabancı öğrencilerden fazla alınan harçlar öğrencinin talebine bakılmaksızın iade edilecek. Karar, 30 Haziran 2011 tarihinden geçerli olacak.

Yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptıran yabancı uyruklu öğrencilerin öğrenim ücretleri düşürülürken, maluller ile şeref aylığı alanlardan da öğrenci katkı payı ve öğrenim ücreti alınmayacak.

“2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair Kararda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yabancı öğrenciden alınacak harçları belirleyen kararın 3. maddesinde değişikliğe gidildi. Yeni düzenleme şöyle:

“Mevcut veya yeni kayıt yaptıracak yabancı uyruklu öğrencilerden alınacak öğrenim ücreti, ilgisine göre ekli (I) ve (II) sayılı cetvelden belirlenen öğrenci katkı payı ve öğrenim ücretinden az olmamak üzere, yükseköğrenim kurumları yönetim kulları tarafından belirlenir. Ancak bu öğrenciler için belirlenecek öğrenim ücretleri, ekli cetvellerde yer alan cari hizmet maliyetlerini hiçbir surette geçemez.”

Değişiklikle karara eklenen geçici maddeye göre, fazla alınan harçlar öğrencinin talebine bakılmaksızın iade edilecek. Söz konusu geçici madde ise şöyle:

“Bu kararın yürürlüğe girdiği tarih itibariyle 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılı için yabancı öğrencilerden alınan öğrenim ücretlerinin, 3. maddesindeki değişikliğe göre yeniden belinlenecek tutardan fazla olan kısmı, talep edilip edilmediğine bakılmaksızın ilgililere ret ve iadeler gelir kaleminden iade edilir.”

Düzenlemeye göre, Terörle Mücadele Kanunu Kapsamındaki Maluller İle İstiklal Madalyası Verilmiş Bulananlara Vatani Hizmet Tertibinde Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında şeref aylığı alanlar ile bunların çocuklarından öğrenci katkı payı ve öğrenim ücreti alınmayacak.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …