Yorgos Petalotis, “Azınlığın her hakkını koruyacağız!..”

Rodop ilinden milletvekili seçilen Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Yorgos Petalotis Gümülcine’de düzenlediği ilk basın toplantısında “PASOK partisi, devletin halkın gözündeki güvenini tekrar kazanması için yolsuzlukla mücadele konusunda alınacak önlemleri sonuna kadar uygulayacaktır” açıklamasında bulundu.

Ülkenin ekonomik durumunun trajedi arzettiğini ve birçok problemleri beraberinde getirdiğini kaydeden Petalotis, hükümet olarak atılan adımların halkı yakından ilgilendirdiği gibi halk için atılmış adımlar olduğunu vurguladı.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri içerisinde Yunanistan’ın en geri kalmış ülkeler arasında olduğuna dikkat çeken Petalotis, “Ekonomik çöküş sonucu yaşanılanlar yüzünden, Avrupa Birliği tarafından imajı sarsılmış bir devlet durumundayız” dedi.

Hükümet sözcüsü düşük gelirli ailelere verilen yardımın ilk taksitinin Noel bayramına kadar verileceğini ve devlet memurluğu için istihdam sınavlarında aranan kriterlerin yükseleceğini ve işlemlerin hızlandırılacağını belirtti.

 

Türkiye ile ilişkileri geliştirmek istiyoruz

Yorgos Petalotis düzenlediği basın toplantısında Başbakan ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu’nun İstanbul ziyaretine  de değindi. Hükümet Sözcüsü Türkiye ile ilişkileri geliştirmek istediklerini kaydederken, Eski Yugoslavya Cumhurityeti Makedonya’da (FYROM) olduğu gibi Kıbrıs konusunda da, ülkenin çıkarlarına uygun "kırmız çizgiler" dahilinde adımların atılacağını aktardı.

 

Makedonya-Trakya ve Ege Bakanlıkları sadece isimleri olan Bakanlıklardı

Başbakan Yorgo Papandreu’nun mevcut bakanlıklarda reforma gitmesi ve bu doğrultuda Makedonya-Trakya ve Ege Bakanlıklarının fes edilmesini de değerlendiren Petalotis, “Makedonya-Trakya ve Ege Bakanlıkları gibi sadece isimleri olan bakanlıklarda herhangi bir uğraş alanları kayıtta yoktu. Bu bakanlıkların isimleri olmadan da mevcut politikalar yürütülebilir. Bu belirtilen bakanlıklar, İçişleri ve Ekonomi Bakanlıkları altında yer alarak işlevlerini sürdürecektir" dedi.

 

Batı Trakya’nın kalkınması için uğraş vereceğiz

Batı Trakya bölgesinin kalkınması için kendisinin olduğu kadar İskeçe bölgesi için de PASOK milletvekili Sokratis Ksinidis‘in özenle çalışacağını dile getiren Petalotis, “Seçimlerden önce belirlediğimiz problemleri çözüme ulaştırmak için çaba sarfedeceğiz. Özellikle bölgemizde kalkınmayı harekete geçirmek istiyoruz. Ancak bu şekilde halkımızın ilerlemesini sağlayabiliriz. Bölgemizde çok fazla eksik söz konusudur. Bir önceki hükümetin Trakya bölgesine öncelik verdikleri şeklinde bazı beyanatları olmuştu. Fakat bunun böyle olmadığı ortada. Bunların düzeltilmesi için çalışacağız” dedi. Hükümet Sözcüsü ayrıca önceki hükümet döneminden yararlı görülen projelerin yeni hükümet tarafından da devam ettirileceğini ve destekleneceğini belirterek Rodop ilinde Sanayi Bölgesi ve devlet hastanesinin gelişmesine özel önem verileceğini ifade etti.

Azınlık için ne dedi?

Azınlık konusuna da bir soru üzerine değinen Hükümet Sözcüsü, ND döneminde dile getirilen ‘Çağdaş Avrupaî Azınlık Politikası’nın değerlendirmesini yaparak, “Toplumlarda, ikinci veya üçüncü vites diye bir şey yoktur, ne Trakya’da, ne de Yunanistan’ın başka bir bölgesinde. Biz hükümet olarak insan hakları kavramları çerçevesinde mevcut olan eksikleri gidermeye çalışacağız” dedi. Petalotis ayrıca azınlığın her bir hakkının korunacağını ve bu doğrultuda hükümet olarak yasalar önünde eşitlik çerçevesinde hareket edileceğini de dile getirdi.

Konuşmasında Rodop Vali Yardımcısı Sibel Mustafaoğlu‘nun azınlık politikası konusunda hükümete yardımcı olmak amacıyla özel bir göreve getirileceği konusuna da açıklık getiren Petalotis, “Böyle bir kamu düzenindeki yer, tüm vatandaşlarımız için söz konusudur. Kamuda ihtiyaç olan yerlere herkesin başvurma hakkı oldu gibi, herkesin buralarda çalışmayı istemesi de çok doğaldır” şeklinde konuştu.

 

 

 

Kaynak: Azinlikca

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …