Yunanistan Eğitim Bakanlığı Birleştirilecek Okulları Açıkladı

 Eğitim Bakanlığı 15 Nisan Cuma günü yaptığı açıklamayla Batı Trakya’daki azınlık okullarının işleyişi ile ilgili gelecek yılın başından itibaren hayata geçirilmesi planlanan okulların birleştirilmesi önerisini resmen kamuoyuna duyurdu.

 

İŞTE BİRLEŞTİRİLECEK AZINLIK OKULLARININ TAM LİSTESİ

null

null

null

null

Eğitim Bakanlığı 15 Nisan Cuma günü yaptığı açıklamayla Batı Trakya’da azınlık eğitimini iyileştirme çabaları çerçevesinde okulların yeniden yapılandırılmasına (birleştirilmesine) başlayacağını açıkladı.

Eğitim Bakanlığı’nın açıklamasında “Bu konuyla ilgili plan okulların kalkınması için gerekli genel ilkeleri ve ayrıca (Batı) Trakya’daki azınlık okullarının statüsünü oluşturan özel karakteristikleri de göz önünde bulundurmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Eğitim, Ömür Boyu Öğrenim ve Dinişleri Bakan Yardımcısı Fofi Gennimata’nın azınlık eğitiminin kalitesini yükseltecek sürece ivme kazındırmak amacıyla ve ilgili kurumların koordinasyonunu sağlamak için önümüzdeki günlerde Batı Trakya’yı ziyaret etmeyi planladığı belirtilen Eğitim Bakanlığı’nın ilgili açıklamasında,  “Konu somut olarak ele alındığında bu aşamada Eğitim Bakanlığı azınlık öğrencilerine kaliteli eğitim verilmesine izin vermeyen, az sayıda öğrencisi bulunan ve ayrıca mesafe açısından birbirlerine çok yakın olan okullara müdahaleye başlıyor” denildi.

Açıklamada ayrıca Eğitim Bakanlığı’nın öneri için gözettiği kriterler belirtildi. Bakanlık mesafe, iklim şartları ve bölgedeki yol durumu baz alınarak öğrencilerin bölgedeki bir başka okula ulaşımının sağlanmasını ve ayrıca öğrencileri kabul edecek okullarda gerekli altyapının mevcut olmasını gözettiklerini vurguladı.

Bu kriterleri karşılamayan bölgelerdeki az sayıda öğrencisi bulunan okulların çalışmaya devam ettiğini belirten Eğitim Bakanlığı, şu anda azınlığa sunulan eğitim hizmetlerini iyileştirme yönündeki ortak hedefin yerine getirilmesini sağlayacak diyalogda yer alacak konuların belirlenmesi amacıyla Eğitim Bakanlığı kurmaylarının ilgili kurumlarla (eğitimciler, yerel yönetim temsilcileri ve ailelerle) temasa geçtiğini açıkladı.

Eğitim Bakanlığı tarafından 15 Nisan Cuma günü yapılan açıklamayla Batı Trakya’daki azınlık okullarının işleyişi ile ilgili gelecek yılın başından itibaren hayata geçirilmesi planlanan bahsekonu öneri de resmen kamuoyuna duyurulmuş oldu.

Azınlıkça Online®

http://www.birlikgazetesi.info/index.php?option=com_content&view=article&id=116:etm-bakanlii-brletrlecek-okullari-acikladi&catid=34:haberler&Itemid=54

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
 • BATISİAD’I ZİYARET ETTİK

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Yönetimi Batı Trakya Türkleri Yönetici…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …