Yunanistan hızla genel seçim`e gidiyor

Başbakan Kostas Karamanlis’in hızla erken seçime gittiği haberleri tüm Yunanistan’da yankılanmaya başladı. Partiler harıl harıl çalışmalarına başlarken, hükümete ait belediyeler kadrolarına işçi almaya başladı. Cumartesi Pazar günleri dahi bazı belediyelerde işçi alımı için dilekçelerin kabul edildiği belirtiliyor.

Büyük bir ihtimalle Başbakan Kostas Karamanlis en geç 4 Eylül 2009 Cuma gününe kadar devlet televizyonuna çıkarak halka hitaben bir konuşmayla erken genel seçim ilan edeceği belirtiliyor.
Seçimlerin ilan edilmesinin ardından Yunan anayasasına göre 40 gün içerisinde seçimlerin gerçekleşmesi öngörülüyor.
Karamanlis’e yakın çevrelerden sızan haberlere göre, Karamanlis halka hitaben konuşmasında, yeni bütçenin oluşması için güçlü bir meclisin ve halkın çoğunluğunun emrini almış bir hükümetin işbaşına gelmesi gerektiği üzerinde duracağı belirtiliyor. Yeni Demokrasi partisinin hükümet olarak başarısız olmadığını da ispat etmek için dünyada var olan ekonomik krizi örnek göstereceği de gelen haberler arasında.
Bir diğer söylenti ise, yapılan kamuoyu araştırmaları sonuçlarına göre, Pasok ile Yeni Demokrasi partisi arasında var olan oy farkının kapatılması için Karamanlis’in Belediyelere işçi almaları için talimat verdiği belirtilirken, Bakanlıkların da kendi alanlarında gerekli seçim öncesi yatırımların yapılması için talimat verdiği de iddia ediliyor.
Tüm bu gelişmelerin ardından Yunanistan’da 11 veya 18 Ekim’de erken genel seçimlerin yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. 

 

Kaynak: Birlik Gazetesi

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …