Yunanistan Parlementosu Laos Milletvekili Kiryakos Velopulos’un Türkiye’den Giden Batı Trakya Türklerinin Oy Kullanma Haklarına Karşı Tahammülsüzlüğü

alt

alt      Yunan’lı Parlementer Kiryakos Velopulos, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Başkanı Hakan Çavuşoğlu’nun Bursa ve Türkiye’de yaşayan Batı Trakya Türk’ü Yunanistan vatandaşlarının oy kullanmak üzere Yunanistan’a gitmeleri için Basın vasıtasıyla yaptığı çağrılarını dayanak alarak Yunanistan İç İşleri Bakanı Yannis Ragusis’e soru önergesi vermiştir.

 

       Parlementer Kiryakos Velopulos verdiği soru önergesinde “5750/01.11.2010 sayılı önergemizde Bursa’dan ve sınırlarımıza yakın başka Türk Bölgelerinden Seçmen taşıyarak Belediye Seçimlerinin sonuçlarını etkilemeye yönelik uygulamalar hakkında İç İşleri Bakanlığı’nı erkenden ve açıkça uyarmıştık. Bakanlık ve Hükümet talimat üzerine hareket eden ve Basına küstahlıkla reklam yapan gönüllü Müslüman Seçmenlerin Otobüs kervanlarının engellenmesi yönünde zamanında gerekli önlemleri neden almadı, Bu işin sorumlusu kimdir, neden oynanan oyunu görmüyoruz. Bakanlığa göre Basın vasıtasıyla 10 açıklama yaparak Seçim sonucunu değiştirmeye çalışmak cezalandırılması, yaptırımların uygulanmasını gerektiren bir suç değilmidir. Bu çerçevede neler yapılmıştır.”demiştir.

    Konu ile ilgili olarak B.T.T.D.D.Bursa Şube Başkanı Hakan Çavuşoğlu yaptığı açıklamada; Dernek olarak amacımız birçok insanımızın yaşadığı Bursa ve Türkiye’den Yunanistan’a giderek en temel vatandaşlık hakkı olan oy hakkının kullanılmasını sağlamaktır.

     Son derece köklü bir Demokrasi geleneğine sahip olduğu söylenilen Yunanistan Parlementosunun bir mensubu olan Milletvekilinin Türkiye’den oy kullanmak üzere Yunanistan’a giden Yunan Vatandaşlarının neden engellenmediğine yönelik bir tavır benimsemesi son derece düşündürücüdür.

      Bugün bizler Yunanistan’ın Türkiye’de yaşayan Yunan Vatandaşlarının oy kullanma hakkını buradaki Temsilciliklerinde kullanmasını beklerken bu amaçla Yunanistan’a giden insanımızın engellenmesi yönündeki çabaların her şeyden önce ülkemiz Yunanistan’a zarar vereceği açıktır.

Öte yandan oy kullanmamanın yasal bir yaptırıma bağlandığı bir durumda Yasa koyucunun bir mensubu olan Milletvekilinin oy kullanılmasının engellenmesine yönelik bu tavrı bizleri üzmüştür dedi

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …