YUNANİSTAN’IN ASİMİLASYON POLİTİKALARI SINIRI AŞMIŞTIR

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Ak Parti Bursa Milletvekili Av. Hakan Çavuşoğlu ve Osmangazi Belediye Başkanı Av. Mustafa Dündar Şubemizi Ziyaret Etti.

Şubemizin eski Başkanlarından TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Ak Parti Bursa Milletvekili Av. Hakan Çavuşoğlu, Osmangazi Belediye Başkanı Av. Mustafa Dündar, Osmangazi Belediyesi Özel Kalem Müdürü Orhan Mollasalih ve Ak Parti Yıldırım Belediye Meclis Üyesi Ali Mollasalih BTTDD Bursa Şubesi’ ni ziyaret ederek gündeme dair açıklamalarda bulundular.

Eski Başkanlarımızı ve beraberlerinde heyeti ağırlamaktan son derece memnun olduklarını belirten BTTDD Bursa Şube Başkanı Dr. Ali Eminlatif son dönemde Balkan Göçmenleri hedef alana kişi ve Batı Trakya Türklerini hedef alan Yunanistan Başbakanı Miçotakis ‘ in açıklamalarından son derece rahatsız olduklarını belirterek Evlad-ı Fatihan’ ın her zaman Türklük ve İslam için mücadele ettiğini ve bu yöndeki mücadelelerinden de hiçbir zaman vazgeçmeyeceklerini açıkladı. Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu’ nun açıklamalarının tüm balkan göçmenlerini yaraladığını belirten Eminlatif tarihten bihaber insanların yakıştırmalarını kabul etmediklerini ve söz konusu müftünün hakkında gerekenin yapılacağından şüphelerinin olmadığını açıkladı. Yine Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ in de Batı Trakya Türklerine kimlik tayin etme hakkı ve yetkisinin bulunmadığını belirten Eminlatif, Batı Trakya’ daki azınlığın asırlardır Türk Olduğunu ve bunu haykırmaktan da hiçbir zaman çekinmeyeceklerin altını çizdi.

Hemşehrileri ile beraber olması sebebi ile gurur duyduğunu belirten Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ise Balkan insanını yargılamaya kimsenin hakkı olmadığını belirterek Türkiye Cumhuriyeti’ nin her mazlum halkın yanında olduğu gibi Batı Trakya Türkleri’ nin de her zaman yanında olduğunu ve bundan sonrada tüm güçleri ile hemşehrilerinin yanında olacaklarını belirtti. Hiç kimsenin Batı Trakya Türklerine kimlik empoze etme hakkının bulunmadığını söyleyen Dündar, Yunanistan artık alışılagelmiş politikalarından vazgeçmeli ve Batı Trakya insanına hak ettiği özgürlüğü vermelidir dedi.

Öncelikle Pandemi sebebi ile uzun zamandır Derneği ziyaret edememesi sebebi ile üzgün olduğunu belirten TBMM İnsan Hakları inceleme Komisyonu Başkanı Ak Parti Bursa Milletvekili Av. Hakan Çavuşoğlu, uzun zamandan sonra şubemizde olmaktan son derece mutlu odluğunu açıkladı. Derneğimizin tarihi misyonuna dikkat çeken Çavuşoğlu, Akçakoca Müftüsü’ nün sözlerini kınayarak kurumların ve kişilerin karıştırılmaması gerektiğinin altını çizerek ilgililerin gerekeni yapacaklarından kimsenin şüphesinin olmaması gerektiğini belirtti. Türkiye’de yaşayan hemşerilerimiz kadar halen Batı Trakya’ daki heşehrilerimizin sorunlarının çözümünü için çalışmaya devam ettikleri açıkladı. Ancak Yunanistan Devleti’ nn sorun çözmekten çok sorun çıkarmak ile meşgul olduğunu belirten Çavuşoğlu, Miçotakis hükümeti kendi basiretsizliğinin faturasını insanımıza çıkartmak istemektedir. Sayın Miçotakis iç siyasetteki başarısızlığını Batı Trakya Müslüman Türk Azılığına zulmederek unutturma gayreti içerisindedir. Düne kadar mezarlıklarımızda tatbikat yapma cüretini gösteren Miçotakis Hükümeti, Ege meselelerini de sürekli manipüle ederek kendi başarısızlığını kamuoyundan gizleme çabasındadır. Batı Trakya’ yı Amerikan askerlerine emanet eden, Ege’ de sürekli olarak problem yaratma çabasında olan Miçotakis, asırlardır kendilerini Müslüman Türk olarak tanımlayan halkımızın yaşadığı köylerden biri olan Paşevik Köyü okulumuza bağlanarak oradaki çocuklarımıza Yunan çocukları ve köyümüze de Pomak Köyü diyebilme cüretini göstermiştir. Yunanistan’ın yıllardır uyguladığı asimilasyon politikalarının bir ürünü olan bu davranış sınırı aşmış ve kendi insanlarımızın kimliğini tayin etme hakkını elden alan barbarca bir uygulamaya dönüşmüştür. Sayın Miçotakis bilmelidir ki Batı Trakya da yaşayan tüm soydaşlarımız bu asimilasyon çabalarına boyun eğmeyecek, milli ve dini kimliğini korumaya devam edecektir, dedi.

Yapılan açıklamaların ardından Avrupanınsesi Gazetesi sahibi Mehmet Hasan’ ın da bulunduğu görüşme karşılıklı fikir alışverişleri ve istişareler ile son buldu.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

BTTDD BURSA ŞUBESİ KADIN KOLLARINDAN YAZA MERHABA KERMESİ

BTTDD Bursa Şubesi Kadın Kolları tarafından düzenlen yaza merhaba kermesi Mimar Sinan park…