Yunanistan’ın Türk Azınlığı asimile politikaları devam ediyor!!!

Medrese’nin tabelasından "Hayriye" ibaresi kaldırıldı!!!

Yunanistan’ın Batı Trakya’da yaşayan Türk Azınlığı  asimile etme politikaları her geçen gün yeni boyut kazanıyor. Daha dün Seçek bölgesinde Mehmet Hilmi adına yaptırılan bir çeşmeye tahammül edemeyen, Yanıkköy’de Türklerin vakıf mallarına el koyan yönetim şimdi de 25 Ağustos tarihinde Gümülcine’deki Medrese-i Hayriye’nin tabelasını değiştirdi.

1949 yılında kurulan Medrese-i Hayriye ilk başlarda Türklerin din adamı ihtiyacını karşılıyordu. Ancak  daha sonra ve özellikle de  1974 Albaylar Cuntası’ndan sonra başka bir kimliğe büründü. Kuruluşta yer alan Yunanca-Osmanlıca "Medrese-i Hayriye" kelimelerinin tamamı Yunanca olarak yazıldı. Devamında da okula kız öğrenciler alınmaya başlandı. İlk başlarda ilkokul seviyesinde olan Medrese-i Hayriye daha sonra  lise düzeyine çıkarıldı.  Medrese zaman içinde  tamamen Azınlık insanının  elinden çıktı ve Selanik’te açılan  "Selânik Özel Pedagoji Akademisi’ne"  eleman yetiştiren bir kurum haline  çevrildi.

Türkiye’de İmroz adasında İstanbul Rumlarının lideri Vartholomeos dedesinin eski bir bakkal dükkanını müze olarak  açrkenve Ruhban Okulu’nun açılmasının  alevlendirildiği bir esnada; Yunanistan’ın Medrese’nin tabelasını değiştirmesi çok manidardır.

Türkiye – Silivri’de eski bir kiliseyi "İnek tuvaleti" yapıldı deyip yaygarayı koparan Türkiye’deki  ulusal basının bu konuyu nasıl yorumlayacağını doğrusu merak etmekteyiz.

 

Kaynak: Rodop Rüzgari

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …