Balkan Savaşlarının 100.Yılı Konferansı

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Balkan Savaşları’nın 100. Yılı münasebetiyle bir konferans verdi. Konuk olarak Bursa Vali Yardımcısı İsmail Demirhan ve Balkanlar üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan  araştırmacı  emekli öğretmeni Bahtiyar Sipahioğlu’nun katıldığı konferansta Balkan Savaşları ve Savaşlar sırasında yaşanan felaketler tartışıldı.Balkanları kan gölüne çeviren 1912 Balkan Savaşları’nın 100. Yıl dönümünü anmak amacıyla Batı Trakya Türkleri Bursa Şubesi konferans düzenledi.

Balkan savaşlarında yaşanan trajedileri ve o dönemde göç etmek zorunda kalan Türklerin anlatıldığı seminerin açılış konuşmasını yapan BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Şükrü Köse, “Balkan savaşları o yörelerden gelmiş bizler için çok vahim bir hatıradır. Osmanlı himayesinde yüzlerce yıl birlik ve beraberlik içinde  kardeşçe yaşayan Balkan milletleri, bazı yabancı güçlerin kışkırtmalarıyla Müslüman Türklere karşı düşman oldu. Bugün bile o topraklarda yaşayan soydaşlarımıza yönelik baskılar ve kışkırtmalar devam ediyor. Ancak bizlere düşen; Balkanlarda barışı inşa etmek olmalıdır” diye konuştu.

Dış Türklerden sorumlu Vali Yardımcısı İsmail Demirhan da Balkanların devamlı kanayan bir yara olduğunu vurgulayarak, “150 yıllık bir dönemde yaşananlar eğer bir batılının başına gelseydi birçok roman, şiir ve filme konu olurdu. Biz maalesef bu konularda biraz eksik kaldık. Balkanları unutturmaya çalışanlara karşı ne yapılması gerekiyorsa biz yapacağız. Unutulmamalıdır ki Balkanlar’ı Anadolu toprağından ayrı düşünemeyiz” dedi.

Konferansta Balkan Savaşları ile ilgili çarpıcı bilgiler veren ve o dönemde yaşanan olaylarla ilgili anekdotlar aktaran Bahtiyar Sipahioğlu, Balkanlar’ın her zaman Türk yurdu kalacağını ifade etti. Seminer, katılımcıların sorularına verilen yanıtlar ve plaket takdiminin ardından aşure ikramıyla son buldu.

 

 

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
Daha Fazla Yük Kültürel Etkinliklerimiz

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …