Derneğimiz Mehmet Akif’i Unutmadı

BTTDD Bursa Şubesi tarafından düzenlenen “Şairi Anlamak” konulu Mehmet Âkif Ersoy’u anma panelinde konuşan Araştırmacı Yazar Sipahioğlu, İstiklâl şairi Mehmet Âkif’in yaşamı boyunca zorluklar çektiği halde hiç kimse tarafından satın alınamadığını söyledi.“Âkif’in özü Kuran-ı Kerim’den geliyor” diyen Sipahioğlu, “Üzerine giyecek bir paltosu olmamasına rağmen, özü Kuran’dan gelen bir kişi olarak yazdığı İstiklâl Marşı için kendisine verilmek istenen ödülü bile reddederek, ne kadar yüce bir şahsiyet olduğunu göstermiştir” dedi.

6 AYDA KURAN-I KERİM’İ HIFZETTİ.

Âkif’in eserlerini yazarken herkesin anlayacağı bir dili benimsediğini belirten Araştırmacı Bahtiyar Sipahioğlu, Mehmet Âkif’in hayal dünyası ile ilişkilerini kesen, yazdıklarının herkes tarafından anlaşılan bir “Dil Ustası” olduğunun altını çizdi. Bahtiyar Sipahioğlu, “Mehmet Âkif Ersoy, 6 ayda Kuran-ı Kerim’i hatmeden iman şairi’dir” diye konuştu.

ÂRİF VE ÂLİM BİR KİŞİLİK

Panelin sonunda Emekli öğretmen, araştırmacı yazar Bahtiyar Sipahioğlu’na dernek adına teşekkür plaketini veren AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk ise, Mehmet Âkif’in, çilelere karşı yılmayan, haksızlığa karşı boyun eğmeyen, Çanakkale’yi görmediği halde Çanakkale Destanı’nı yazan “Âlim ve Ârif” bir şahsiyet olduğunu söyledi.

ÜSTAD ÂKİF

Bursa Kent Konseyi toplantı salonundaki organizasyonun ev sahibi olan BTTDD Bursa Şube Başkanı Şükrü Köse ise teşekkür konuşmasında Âkif gibi şahsiyetlerin yalnızca ölüm yıldönümlerinde hatırlanmasının yanlış olduğuna dikkatleri çekti. Köse, “O, bir halk şairiydi. O, bir sınıfa mensup değildi. O, mütercim (kısa ve anlaşılması güç bir metni açıklayan) kişidir. O, bilim adamıdır. Kısacası o, tüm saydığım özellikleri taşıyan bir üstad’dır” dedi.

 

FOTOĞRAFLAR

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
Daha Fazla Yük Kültürel Etkinliklerimiz

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …