Dr.Sadık Ahmet Fırtınası

Elinizdeki bu kitap derneğimiz destekli bir kültürel projenin ürünü olarak yayınlanmıştır. Bugüne kadar böyle bir hizmet yapılmalıydı ama yapılmamış. Bu eksikliği gören Yönetim Kurulumuz, göreve geldiğinden kısa bir zaman sonra proje çalışmalarına başlayarak bunu yapma yoluna girdi…

 

Şimdi projenin sonuçlanarak ortaya böyle bir eserin çıktığını görmüş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Büyük bir ihtiyacı gideren böyle bir kitabı kamuoyuna takdim etmeyi nasip eden Rabb’imize hamd ve şükrediyoruz.

 

Esasen ve özellikle göçmen derneklerinin, diğer faaliyetleri yanında, böyle kültürel faaliyetlerin de yer alması lazım geldiğine inanıyoruz. Bilimsel araştırmalar yapmak / yaptırmak ve bunları topluma mal etmek için kitaplaştırmak bu derneklerin başlıca misyonu olmalıdır. İçinde bulunduğumuz barış ve ekonomik ortamı fırsat bilerek derneklerimiz, diğer olağan faaliyetleri ile birlikte, bu hususu da düşünmeli ve programlarında değerlendirmelidirler…

 

Bugünkü konjonktüre göre Balkanlarla iyi ilişkilerimizin giderek artan bir ivme kazandığını görüyoruz. Bunu da iyi değerlendirip her dernek bölgesiyle ilgili araştırmalar yapmak, bunları kitaplaştırmak suretiyle gelecek nesillere bırakmalıdır. İyiliğin ve insanlara faydalı olmanın birçok farklı boyutu vardır. Onlardan biri de yayın yoluyla hizmettir. Yani eser bırakmaktır. Kitap yazmak, basmak, bastırmak v.b.dir…

 

Balkanlarda tarihten kültüre, edebiyata, folklora ve biyografilerden dini hayata kadar yazılmaya muhtaç pek çok konu vardır. Bugüne kadar yapılan çalışmaları takdir etmemek elbette mümkün değildir. Ama yapılanlar çok azdır ve asla yeterli değildir. Şunu iyi bilmeliyiz ki ne kadar çok yayınımız, yazımız, eserimiz, kitabımız, yazarımız ve okurumuz varsa toplum olarak da, millet olarak da, devlet olarak da o kadar çok adımız duyulur, görüşlerimiz yayılır ve en önemlisi (problemlerimizle ilgili) haklılığımız kabul edilir.

 

İşte bu cümleden olarak, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubemizin ilk yayını niteliğini taşıyan “Dr. Sadık Ahmet Fırtınası” eserinin yazarı, kıymetli büyüğüm, dostum, meslektaşım ve 1992-96 yıllarında BTTDD Bursa Şubemizin başkalığını başarılı bir şekilde yapmış olan sayın Mehmet Koca ağabeyime, milletimize ve insanlığa böylesi bir eser kazandırmış olduğundan dolayı kendilerini tebrik ediyorum. Bunu bizlerle de paylaşıp basım, yayın ve tüm haklarını derneğimize bağışlamalarından ötürü de kendilerini ayrıca kutluyorum ve teşekkür ediyorum. Çünkü bu, bir davaya hizmetin en önemli göstergesidir.

 

Elinizdeki bu kitap merhum Dr. Sadık Ahmet‘in (özellikle 1985-1995 yıllarında) verdiği on yıllık mücadelelerini muhtelif belge ve fotoğraflarıyla anlatan bir eser olarak hazırlanmıştır.Kitabın adından da anlaşıldığı üzere gerçekten o on yıllık (1985-1995) dönemde Batı Trakya’da bir fırtına esmişti. Bu, Batı Trakya Türklerini ayağa kaldıran bir fırtına idi. Batı Trakya o dönemde medyada yer aldığı ve konuşulduğu kadar başka hiçbir zaman bu kadar yer almadı.

 

Dr. Sadık Ahmet’i Batı Trakya için verdiği çetin mücadele öne çıkardı ve meşhur etti. Ama onu önemli kılan bir şey daha vardı. O da yaratılanı Yaradan’dan ötürü sevmesiydi, insanlığı kucaklaması idi. O şöyle diyordu: “Birileri sancılar içinde iken, hiçbir kimsenin ilgilenmemesine dayanamam. Bu ilkem, yalnızca azınlık insanı için değil, tüm insanlar için geçerlidir…”

 

Yine “Ben bir Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak bir suç ise buradan tekrar ediyorum. BEN BİR TÜRK’ÜM ve ÖYLE KALACAĞIM. Bu mesajımla BATI TRAKYA AZINLIĞINA SESLENİYORUM ve TÜRK OLDUKLARINI UNUTMAMALARINI SÖYLÜYORUM.” cümleleri kendi ağzından cesurca dökülen, o fırtınalı yılların ifadeleriydi…

 

İşte bu eser, kendi alanındaki eksikliğimizi biraz olsun gidermiş olacak ve geleceğin araştırmacıları, tarihçileri ve sosyal bilimcileri kısacası Dr. Sadık Ahmet hakkında ilgilenen kişilere bir kaynak teşkil edecektir. Ayrıca liderleri yaşatmak istiyorsak bu onların hatıralarını canlı tutarak ve onları geleceğe aktarmakla olmaz mı? Vefa böyle gösterilmez mi? Bu, millî bir vazifemiz de değil midir?

 

Bu millî vazifenin yerine getirilmesi amacıyla bu mütevazi eseri dernek adına hayata geçirebilmemizde bizlere maddi-manevi destek veren, kendileriyle beş yıl (2004-2009) birlikte çalışma fırsatı bulduğum, Bursa Merkez Yıldırım ilçesinde bir ilki gerçekleştirerek ikinci dönem tekrar Belediye Başkanı seçilen Eğitimci ve Yazar Sayın Dr. Özgen Keskin Beye şahsım ve camiam adına teşekkürlerimi sunarım.

 

Elimizdeki bu eserin, başta yazarı Sayın Mehmet Koca Beyefendiye, Hakses Yayıncılık Ajans Matbaacılık San. Ve Tic. Ltd. Şti. Müdürü Mustafa Koca’ya, grafiker kardeşim Sunay Kahraman’a ve diğer matbaa personeline teşekkürlerimi sunuyorum…Bu eseri eline alan herkesin, onu sürükleyici bir roman gibi elinden bırakmadan merakla ve ibretle okuyacağını, neticede ilk baskısının çok kısa zamanda tükeneceğini ve kısa zamanda tekrar bastırma ihtiyacının hissedileceğini umuyorum.

 

Bu takdim yazımın son vermeden önce, kararlı ve mücadeleci ruhuyla Batı Trakya’yı canlandıran ve Batı Trakya Türklerinin kalplerinde her zaman canlı kalacak olan Dr. Sadık AHMET’e  Cenab-ı Hakk’tan bir kez daha rahmet, aile bireylerine de saadetler diliyorum.Son olarak; benimle hep birlikte olan BTTDD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu arkadaşlarım Sayın Hasip SEMERCİ, Hüseyin ORUÇ, Aliosman ALİOSMAN, Hasan HACI HASAN, Necmettin KAHYA ve Mehmet PİŞKİN’e de tüm katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

 

Bu düşüncelerle “Dr. Sadık Ahmet Fırtınası” adlı iş bu eseri takdim ediyor, camiamıza ve kültürümüze hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

 

 

 Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği

 

 Bursa Şubesi Başkanı

 

 S.M. Mali Müşavir

 

 Şükrü KÖSE

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
  • Başkanın Mesajı

                   …
Daha Fazla Yük Sükrü Köse

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …