29 Ocak Milli Direniş Günü 24.Yılında

Batı Trakya Türkleri’ nin ‘’ Milli Direniş Günü ‘’ olan 29 Ocak tarihinin 24.yıldönümünde Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkez ve şubeleri ile İstanbul’ da toplandı.BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Şükrü Köse ve Yönetim Kurulu Üyeleri’nin tam kadro katıldığı etkinliklerde, ilk olarak Taksim Meydanı’ nda çelenk töreni gerçekleştirildi. Ardından Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi’ nde sergi açılışı, belgesel gösterimi, konferans ve Türk Halk Müziği programları gerçekleştirildi.
 
Batı Trakya Türk Toplumu’nun baskılara, haksızlıklara ve ayrımcılıklara ‘’Hayır‘’ dediği 29 Ocak 1988’in üzerinden 24 yıl geçtiğini vurgulayan BTTDD Başkanı Şükrü Köse, ‘’Batı Trakya Türk Azınlığı, 24 yıl önce bugünlerde maruz kaldığı antidemokratik baskı uygulamalarına karşı tepkisini haykırmış ve insan gibi bir yaşam özlemini tüm dünyaya duyurmuştur. Batı Trakya Türk’ü Milli Direniş Günümüz olan 29 Ocak 1988’de bu haksız uygulamalara ‘ Artık Dur ’ demiş ve sesini tüm dünyaya haykırmıştır ‘’ dedi.

29 Ocak  olaylarının pek çok kişi tarafından yeterince bilinmediğine dikkat çeken Köse, 29 Ocak 1988 tarihinde yapılan bu haklı direniş hareketinin halkımıza iyi anlatılması gerektiğini ve bu yönde çalışmalar yapılmasının şart olduğunu söyledi.

Atatürk Anıtı’nın önünde kısa bir açıklama yapan BTTDD Genel Başkanı Av. Burhaneddin Hakgüder ise, ‘’Bizler, Yunanistan için utanç, Türk azınlığı için gurur ve direniş günleri olan 29 Ocaklar’ı unutmuyoruz ve unutturmuyoruz ‘’ şeklinde konuştu.

Aynı zamanda Batı Trakyalı olan AK Parti Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu da, 22. ve 23. Dönem milletvekilleri Ak Partili Milletvekili Alaattin Büyükkaya ve CHP’li Onur Öymen’in de katıldıkları Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi’ nde gerçekleşen konferansta, Batı Trakya Türkleri’nin yaşadığı sıkıntılar ve günümüz konuları üzerine konuşmalar yapıldı.

 

FOTOĞRAFLAR

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
 • BATISİAD’I ZİYARET ETTİK

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Yönetimi Batı Trakya Türkleri Yönetici…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …