Aşağıköy Gençleri 2014 Kış Olimpiyatları Merkezi Bansko’yu Ziyaret Etti

alt

alt

Aşağıköy Azınlık Kültür ve Folklor Derneği Kurban Bayramı’nda Deve Şenliğine katılan gençlere yönelik 08 Oacak 2011 Cumartesi günü bir günlük gezi düzenledi. Geziye Dernek Başkanı Kemal Topal Mehmet, Asbaşkan Necmi Hüseyin, Genel Sekreter Mehmet Kiracı, yönetim kurulu üyesi Ali Yurtçu öncülüğünde toplam 28 kişi katılmıştır.

 

Grup sabah 07.15’te dernek binasından hareket ederek Drama’da bir mola vermişlerdir. Drama’nın tarihi Türk çarşısını, köprüleri ve parkları gösterilerek Tarihi Drama Köprüsü’nün yerinin yeni bulunduğunu, “Drama köprüsü Hasan dardır geçilmez Soğuktur suları Hasan bir tas içilmez At martinini Debreli Hasan dağlar inlesin” türküsünün bu şehirde ki tarihi köprü ve şehir için söylendiği dile getirilerek Debreli Hasan’a vurgu yapılmıştır. Drama şehir turundan sonra Bulgaristan’ın 2014 Kış Olimpiyatları için onay almış Bansko Kayak Merkezine hareket edildi.

Pirin dağlarını eteklerindeki Bansko Kayak Merkezi’ne varıldığında Merkezin görüntüsü herkesi büyüledi. Değişik bir atmosfere sahipti. Gençler, Kapalı Teleferik ile 1600 metre yüksekliğe çıkarak; Kayak yapılan yerleri, yarışmada kullanılacak pistleri, irili ufaklı birçok gölü, muhteşem doğanın güzelliklerini, Bansko 2014 yılı Kış Olimpiyatlarının yapılacağı pistleri görme fırsatı yakaladılar. Technoalpine yapay kar makinesiyle yapılan karların üzerinde gezerek Kayak Merkezlerinde gönüllerince gezdiler, kayma fırsatı yakaladılar, eğlendiler.

2014 Kış Olimpiyatlarının yapılacağı Bansko Kayak Merkezine yapılan gezi aynı günün akşamında sona ermiştir. Dernek Başkanı Kemal Topal Mehmet gençlere yaptığı açıklamada “Gençlerin, dernekteki kültürel faaliyetlerde görev aldıkları sürece gezilere devam edeceklerini belirterek, kültürümüzü yaşatmak konularına önem vermemiz gerektiğini” belirtmiştir.

alt 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …