Batı Trakyalı Gazetecilerle Ulusal Basın Kahvaltıda Buluştu

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkezi’nin organizatörlüğünde geçen hafta sonu İstanbul Kalyon Otel’de düzenlenen kahvaltılı toplantıda Batı Trakyalı gazetecilerle ulusal ve yerel basın mensupları bir araya geldi. Batı Trakya’nın sorunlarının masaya yatırıldığı toplantıya BTTDD Genel Başkanı Burhanettin Hakgüder, AK Parti Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, CHP Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli, BTTDD şube başkanları ve gazeteciler katıldı. Yoğun ilgi gören buluşmaya Bursa’dan BTTDD Şubesi Başkanı Şükrü Köse, Mehmet Koca ve Hasan Ali Çavuş iştirak etti.

BTTDD Genel Başkanı Burhanettin Hakgüder yaptığı açılış konuşmasında, Batı Trakya basınının yürüttüğü mücadeleyi takdire şayan olarak niteledi. Hakgüder, “Ulusal basınımız sorunlarımızın iletilmesi noktasında bizlere her zaman destek olmuşlardır. Bize destek veren Türkiye’deki basın mensuplarına teşekkür ediyorum” dedi. Bugün Batı Trakya medyası olarak en büyük eksikliğin köylere ulaşılamamış olduğunu vurgulayan Hakgüder şunları söyledi:

“Gazetelerimizi köylere götürme konusunda maalesef hepimizin eksikliği var. Bu eksiği tamamlamamız lazım. İlk hedefimiz köydeki eve gazetemizi sokabilmektir. Biz BTTDD olarak 1946 yılından beri Lozan’da atılan imzanın dışında hiçbir mücadele içine girmedik. Kendi eğitimimizi sağlamak, eşit vatandaş olmak dışında hiçbir mücadelemiz olmamıştır. Bizim mücadelemiz Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde taahhüt edilen maddelerin Batı Trakya Türklerine uygulanmasıdır. Haklarımızın verilmesi mücadelesidir.”

 

KÖSE: BASKI UNSURU OLUŞTURABİLMELİYİZ

BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Şükrü Köse ise, Batı Trakyalı ve ulusal basın mensuplarının bir araya geldiği toplantıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Bugün özellikle Batı Trakya Türkleri Derneği Genel Merkezi’mizin organize etmiş olduğu kahvaltılı basın toplantısının yapılmış olmasını takdirle karşılıyorum” dedi. Toplantıda konuşmacı olarak söz alan gazetecilerin, özellikle Batı Trakya’nın sorunları noktasında sosyal medyanın kullanımına vurgu yaptığını belirten Köse, “Batı Trakya Türklerinin sorunları tek merkezden dile getirilmelidir. Batı Trakya meselesinin gündeme getirilmesi konusunda ilgili tarafların haberdar olmasını sağlamak, kendi içimizde sağlıklı bir iletişim kurmak, ayrıca bir baskı unsuru olarak güç oluşturabilmek bizim için oldukça önemlidir” diye konuştu.

 

“MİLLİ BERABERLİĞİ SAĞLAMALIYIZ”

Batı Trakya Türklerinin sıkıntılarının tek tek ele alındığı toplantıdan sonuç çıkması için fiiliyata geçirilecek adımların derhal atılması gerektiğine işaret eden BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Şükrü Köse, “Milli beraberliği sağlamak ve bu birlikteliği ortak platformlarda gerekli yerlere iletebilmek çok önemli. Böylece meselelerimizi hem ülke genelinde hem de Avrupa platformunda tüm dünyanın da gündemine getirmemiz daha rahat olur” ifadelerini kullandı. Köse, BTTDD Bursa Şubesi olarak, Batı Trakya Türklerinin geleceğe güvenle bakabilmesi, sorunların minimize edilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Batı Trakyalı gazetecilerle ulusal basın mensuplarının bir araya geldiği toplantının geriye kalan bölümünde söz alan katılımcılar karşılıklı fikir alışverişlerinde bulunurken, Batı Trakya bölgesinin geleceği, basının önüne çıkan engellerin aşılması konusunda atılacak adımlar ve bölge halkının sesini dünyaya duyurmak amacıyla gerçekleştirilmesi gereken organizasyonlar konuşuldu.

 

 

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …