Batı Trakya’ya yaban mersini önerisi

inal

inal

İnal: Güzel projelere imza atabiliriz

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Uzm. Dr. Ali Eminlatif başkanlığındaki yönetimi, bir süre önce Bursa-Kestel İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü görevine getirilen hemşehrileri Hayrettin İnal’ı makamında ziyaret etti. Eminlatif, İnal’a hayırlı olsun dileklerini ileterek, Derneğin çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

Batı Trakya Türkleri’nin Türkiye’deki sorunlarının büyük oranda çözüm bulduğunu dile getiren Eminlatif, bundan sonra ağırlığı Batı Trakya’ya vereceklerini ifade etti. Bölgede soydaşların büyük bölümünün çiftçilik ve hayvancılıkla geçimini sağladığını hatırlatan Eminlatif, ”Bu noktada da tütün ön plana çıkıyor. Ancak son yıllarda tütün para etmiyor. Ürüne yönelik destekler de azaldı. Hayvancılık da her geçen gün azalıyor. Yaka bölgesinde önemli geçim kaynağı kirazın geleneksel türünde ihracata yönelik bir değişim gündeme geldi… Bölgede merhum liderimiz Dr. Sadık Ahmet’in oğlu işadamı Levent Sadık Ahmet’in kurduğu tesis Batı Trakya için çok önemli bin hamle” dedi.

35 liradan almıcı buluyor…

Hayrettin İnal da, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, BTTDD Bursa Şubesi’nin şehirdeki en büyük ve önemli sivil toplum kuruluşları arasında yer aldığını vurgulayarak, ”Faaliyetlerinizi ilgi ile izliyorum. Çok güzel işler yapıyorsunuz. İnşallah Batı Trakya’ya yönelik hep beraber güzey projelere imza atarız” diye konuştu. Memleketi Batı Trakya’ya gittiğini ve bölgeyi iyi bildiğini anlatan İnal, ”Hayvancılıkla ilgili bir şeyler yapılabilir. Türkiye Balkanlardan hayvan alım yapıyor. Bu bölge ekonomisine katkı sağlar. Ayrıca oradaki soydaşlara daha iyi kazanç sağlayacak tütüne alternatif ürünler sunulabilir. Örneğin Bursa’da çileğin yanına bazı bölgelerle yaban mersinini gündeme aldık. Yaptığımız analizlerde toprağın buna uygun olduğunu tespit ettik. Üretici kilogramını 35 liradan satıyor. Bu meyve Almanya’da market raflarında 80 TL civarından alıcı buluyor. Batı Trakya’da hep birlikte belirli bölgelerde toprak analizi yapıp bu tür ürünleri gündemle getirebiliriz. Bu noktada elimden geleni yapmaya hazırım” ifadelerini kullandı. Ziyaretin sonunda Ali Eminlatif, Hayrettin İnal’a masaüstü bayrağı ve Türk kahvesi hediye etti.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
 • BTTDD BURSA ŞUBESİ GENEL KURUL DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi’nin Olağan Genel Kurul T…
 • 22-23 burs basvuru

  2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS DUYURUSU

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi tarafından 2022-2023 Eğitim Öğ…
 • KAMUOYUNA DUYURU

  SEÇTİĞİMİZ MÜFTÜLER DAHİ TANINMAZ İKEN PATRİKHANENİN İDDİALARI VE BU İDDİALARA ÇANAK TUTAN…
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …